- Sygnatura akt
- I NSP 384/25
- Sąd
- Sąd Najwyższy
- Wydział
- Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Wydział I
- Rodzaj
- Postanowienie
- Data orzeczenia
- 19 listopada 2025 r.
- Rozstrzygnięcie
- Odrzucone
- W serwisie od
Zestawienie z tego dnia- Kategorie
- Sąd Najwyższy
© autorzy OpenStreetMap
Skarga na przewlekłość w Sądzie Apelacyjnym odrzucona za brak opłaty
Przejdź do orzeczenia, 3 min czytania
Spór
Skarżący S. M. i W. M. wnieśli skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w sprawie I ACa 1340/23 i żądali zadośćuczynienia po 5000 zł dla każdego z nich.
Ustalenia sądu
Do skargi nie dołączono dowodu wniesienia opłaty. Mimo wezwania z 18 września 2025 r. brak nie został uzupełniony w terminie siedmiu dni.
Rozstrzygnięcie
Sąd Najwyższy odrzucił skargę.
Dlaczego
Skarga nie spełniła wymogów formalnych, a pełnomocnik nie usunął braku w wyznaczonym terminie, co uzasadnia odrzucenie na podstawie art. 373 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 3 k.p.c. i art. 8 ust. 2 u.s.p. Sąd nie badał zarzutu przewlekłości.
Dla firm
Skarga na przewlekłość bez dowodu uiszczenia opłaty, której brak nie został uzupełniony w wyznaczonym terminie, podlega odrzuceniu.
Więcej o sprawie
Wezwanie doręczono pełnomocnikowi skarżących 23 września 2025 r. i dano mu tydzień na dołączenie potwierdzenia wpłaty. Termin minął 30 września, a braku do dnia orzeczenia nie uzupełniono.
Do chwili obecnej braki formalne skargi nie zostały uzupełnione.
- Rozstrzygnięcie
- Odrzucone
- Sąd
- Sąd Najwyższy, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Wydział I
- Sygnatura
- I NSP 384/25
Treść orzeczenia
I NSP 384/25
POSTANOWIENIE
Dnia 19 listopada 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Dobrowolski
w sprawie ze skargi S. M. i W. M.
na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki
w postępowaniu przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w sprawie o sygn. akt
I ACa 1340/23,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
w dniu 19 listopada 2025 r.,
odrzuca skargę.
Uzasadnienie
Pismem z 9 września 2025 r. (data stempla prezentaty Sądu Najwyższego)
S. M. i W. M. (dalej jako: „skarżący”), reprezentowani przez profesjonalnego
pełnomocnika, wnieśli o: (1) stwierdzenie przewlekłości postępowania
prowadzonego przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w sprawie I ACa 1340/23;
(2) wydanie sądowi rozpoznającemu przedmiotową sprawę zalecenia wyznaczenia
terminu rozprawy w ciągu maksymalnie miesiąca od dnia wydania postanowienia;
(3) zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz każdego z powodów kwot po 5000 zł;
(4) zasądzenie na rzecz powodów kosztów zastępstwa procesowego według
norm przepisanych. Do skargi nie dołączono dowodu wniesienia opłaty od skargi.
Zarządzeniem z dnia 18 września 2025 r. wezwano pełnomocnika
skarżących do uzupełnienia braku formalnego skargi na przewlekłość
postępowania poprzez złożenie brakującego załącznika do skargi oznaczonego
I NSP 384/25
2
jako pkt 2 tj. potwierdzenia uiszczenia 400 zł tytułem opłaty od skargi
(wraz z odpisem) – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zostało doręczone
pełnomocnikowi skarżących dnia 23 września 2025 r., wobec czego tygodniowy
termin do zastosowania się do wezwania upłynął dnia 30 września 2025 r.
Do chwili obecnej braki formalne skargi nie zostały uzupełnione.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy
bez nieuzasadnionej zwłoki podlegała odrzuceniu.
Ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do
rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub
nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej
zwłoki (tekst jedn. Dz.U.2023, poz. 1725, dalej: u.s.p.) reguluje zasady i tryb
wnoszenia oraz rozpoznawania skargi strony, której prawo do rozpoznania sprawy
bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone na skutek działania lub
bezczynności sądu lub prokuratora prowadzącego lub nadzorującego
postępowanie przygotowawcze (art. 1 u.s.p.).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 i 2 u.s.p., skarga powinna czynić zadość wymaganiom
przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać: żądanie stwierdzenia
przewlekłości postępowania w sprawie, której skarga dotyczy oraz przytoczenie
okoliczności uzasadniających żądanie. Natomiast na podstawie art. 17
ust. 1 i 2 u.s.p. skarga podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł., a jeśli skargę
wniosło kilka osób, każda z nich uiszcza opłatę oddzielnie.
Jak stanowi art. 8 ust. 2 u.s.p., w sprawach nieuregulowanych w ustawie do
postępowania toczącego się na skutek skargi sąd stosuje odpowiednio przepisy o
I NSP 384/25
3
postępowaniu zażaleniowym obowiązujące w postępowaniu, którego skarga
dotyczy.
Stosownie zaś do art. 397 § 3 k.p.c. do postępowania toczącego się na
skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu apelacyjnym.
Zgodnie z art. 373 § 1 k.p.c. sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną,
nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której
braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.
Jak wskazano powyżej, pełnomocnik skarżących został wezwany do
uzupełnienia braków formalnych skargi, których to braków ostatecznie nie uzupełnił
w zakreślonym przez Sąd Najwyższy terminie, dlatego też wniesiona przez niego
skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej
zwłoki w postępowaniu przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w sprawie o sygn.
akt I ACa 1340/23 podlegała odrzuceniu.
Mając na uwadze powyższe, Sąd Najwyższy na podstawie art. 373 § 1 k.p.c.
w zw. z art. 397 § 3 k.p.c. w zw. z art. 8 ust. 2 u.s.p. orzekł, jak w sentencji.
sh
[r.g.]
Pełny tekst i metryka orzeczenia: Sąd Najwyższy, repozytorium2.sn.pl. Tytuł i streszczenie przygotował model językowy na podstawie treści orzeczenia. Orzeczenie może być nieprawomocne.